مجتمع به روایت تصویر
لینک های سایت

http://yerevanschool.ir/images/2.jpg

http://yerevanschool.ir/images/5.jpg

http://yerevanschool.ir/images/3.jpg

http://yerevanschool.ir/images/4.jpg

بازدید دانش آموزان از دژ موزه ی اربونی

در ادامه سلسله گردش های علمی و فرهنگی دانش آموزان از اماکن تفریحی و فرهنگی ایروان ، در روز پنج شنبه 94/11/28 ساعت 12 ظهر تعدادی از دانش آموزان پایه های چهارم تا ششم مجتمع شهید فهمیده به همراه جناب آقای حسانی مدیریت محترم مجتمع و آموزگاران محترم (آقایان بهنام فر و رحمانپور) از قلعه تاریخی وموزه اربونی دیدن کردند.این بازدیدها به منظور آشنایی بیشتر دانش آموزان ایرانی با مواریث و داشته های کهن  و اشتراکات فرهنگی کشور ایران و ارمنستان انجام می شودکه با استقبال پرشور دانش آموزان نیز مواجه بوده است.

گفتنی است  در روز دوشنبه 94/12/3 گزارش کامل بازدید از دژ و موزه ی اربونی طی نشست صمیمانه ی دانش آموزان پایه ششم و آقای بهنام فر آموزگار آنان توسط سه تیم مختلف به صورت شفاهی و نشریه دیواری در کتابخانه مجتمع ارایه شد ،که این خود گامی در جهت تقویت بنیه ادبی و فن سخنوری ،گزارش نویسی وخلاقیت  دانش آموزان می باشد.

در ادامه به معرفی مختصری از قلعه و موزه ی اربونی می پردازیم :

امپراطوری اورارتوها قلعه ی اربونی  E rebuni  ( به معنی "قلعه خون" شهری آباد و غنی از دوران پادشاهی باستانی) ( اربونی ریشه ی نام ایروان است که در طول زمان تغییر یافته ). این قلعه موزه در سال 782  قبل از میلاد مسیح یعنی تقریبا ۲۸۰۰ سال پیش  و به جهت حفاظت از مرزها توسط قدرتمندترین پادشاه «اورارتو»ها یعنی «آرگیشتی» پسرمنوا ،  در جنوب شرقی شهر ایروان و بر روی تپه ای به نام   Arin Berd و بر فراز دره رود «آراکس»  بنا گردید . معبد طرح مستطیلی شکل بزرگ با راه پله ای به زیگورات برج و یک اتاق جانبی در طبقه پایین تر منتهی شده است. در اطراف سالن دوازده ستون ایوان باز وجود دارد و محراب برای مراسم قربانی کردن  نیز در دیوار سمت چپ واقع شده است .  دیوارهای قلعه‌ی اربونی ارتفاعی ۱۰ تا ۱۲ متری دارند کتیبه ای  در این قلعه موزه به خط میخی یافت شده که خود آرگیشتی آن را  نوشته است . یافته های باستان شناسی از این قلعه  ، فلزکاری های زیبایی را به نمایش گذاشته است . مناطق انبار سازی برای حبوبات ، روغن و شراب نیز در این قلعه کشف شده است . درهای انبارها و کتیبه های درهای ورودی حکایت از آن می کنند که مقدار موجودی انبارها بوسیله علامت های خاصی روی ظروف ، ثبت شده است . همچنین ده ها مصنوعات هخامنشی مانند سفالگری ، سفال ، کمربند ، دستبند، مهره ، ظروف نوشیدن مشروب ، کلاه و سکه های نقره و14 قطعه نقاشی های دیواری نیز که با استفاده از موضوعات مهم دینی تزئین شده اند ، از جمله خدایان ، حیوانات مقدس و درخت زندگی، و همچنین صحنه های زندگی روزمره، صحنه نمایش شکار، دام و کشاورزی از دیگر یافته های باستانشناسی در قلعه ی اربونی بوده اند. تعداد زیادی از کتیبه های به خط میخی حک شده اند که بعضی از آنها در حال حاضر در موزه و برخی دیگر هنوز بر روی دیوار نمایش داده شده اند. سنگ بازالت و چوب و خشت از عمده مصالح مورد استفاده در این قلعه هستند.

ساختمان این موزه نقش برجسته ای برنجی از پیکره های اورارتویی را بر نمای خود دارد.

(این منطقه بعدها تحت کنترل امپراطوری هخامنشی قرار گرفت بعد ها با وجود تهاجم های متعدد قدرتهای خارجی، این شهر به مرور رها شده و به تدریج ایروان برپاشد.)